MERCEDES, BATARYA TESISI PLANLARıNı YAVAşLATTı

Mercedes'in 2025 planları zora girdi.

Elektrikli otomobile olan talebin düşmesi, markaları gelecek planlarını tekrar düşünmeye itti. Bu markalar arasında bulunan Mercedes, önce EV girişimlerini yavaşlattığını açıklamış ve 2030 planlarının değiştiğini duyurmuştu. Şimdi de markadan "tesis" açıklaması geldi.

Mercedes-Benz'in CTO'su Markus Schafer, yaptığı açıklamada planlanan batarya tesisinin şu anda tam "gücüyle" çalışmasına gerek olmadığını ifade etti. Yavaşlayan talep nedeniyle öngörülerin boşa çıktığını ifade eden Schafer, daha fazla yakıt hücresine ihtiyaçları olmadığını öne sürdü.

"Yıllık 200 gWh'lik üretim kapasitesi hala mecburi mi? Sanırım bunun cevabını zaman içinde alacağız."

Mercedes, 2022 yılında tam 8 adet batarya tesisi kuracağını duyurmuştu. 4'ü Avrupa'da bulunacak bu tesislerin yıllık kapasitesinin 200 gWh olması bekleniyordu. Schafer'ın ifadeleri bu planlara işaret ediyor.

Bunu da oku

Alman üreticinin aynı dönemde yaptığı öngörülerin diğerlerinin de boşa çıktığı görülebiliyor. Örneğin marka, 2025 yılına kadar satışlarının yüzde 50'sinin elektrikli (hibrit modeller de dahil) modellerden oluşmasını bekliyordu. Mercedes şu anda bu beklentiyi 2030 yılına ertelemiş durumda.

Yapılması planlanan tesislerin tamamı, Mercedes'in yıllık 2 milyon adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirmesi üzerine kurulmuştu. Fakat şu anda bu istatistiğe ulaşılmasına epey zaman var gibi görünüyor.

2024-07-10T09:15:33Z dg43tfdfdgfd